среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy balustrady PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na sztachety z PCV na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety Winylowe z Kościerzyny wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta PVC z Złocieńca na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa unosi się z głazów wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nietypowych układach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий