понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą także za dekoracje. Z reguły takie sztachety plastikowe z Warszawy buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem wzrastają i mocno się zagęszczają. Wiele szyku maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety PCV mogą być nadzwyczaj smukłe, choć wypada je regularnie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje susze,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий